Producenci

Zebrane przez nas informacje na temat działania produktów z konopi pochodzą z ogólnodostępnych stron www i badań przeprowadzonych i prowadzonych na świecie. Większość badań nad kannabinoidami jest przeprowadzonych na zwierzętach i jako takie nie mają zastosowania w leczeniu ludzi. Dają jedynie pewną nadzieję i wskazują naukowcom odpowiednie kierunki dalszych badań w leczeniu ludzi. Żadne z tych informacji nie zastąpi fachowej porady lekarskiej.

Blog chmura tagów

Konopie w raku pęcherza

0
Konopie w raku pęcherza

W raporcie ustalono również, że nie ma śmiertelnej dawki marihuany, a potencjał uzależniający jest znacznie niższy niż w jakimkolwiek innym dostępnym leku. Dodatkowo odkryto, że konopie indyjskie nie działają niekorzystnie na płuca, a już na pewno nie powodują raka płuc, ani nowotworów dróg oddechowych. Marihuana nie powoduje również innych nowotworów, za to ma wielką aktywność przeciwnowotworową. 

       Uzupełniając satysfakcjonujący nas raport, skupimy się dziś na nowotworze pęcherza moczowego jako chorobie mającej duży wpływ głównie na osoby w podeszłym wieku, a zwłaszcza mężczyzn. 

       Rak pęcherza to rodzaj raka, który występuje w organizmie, gdy komórki zaczynają się mnożyć zbyt szybko. Pęcherz jest narządem w kształcie balonu w jamie miednicy, istotną częścią układu moczowego, która gromadzi mocz, dopóki nie zostanie wydalony. Ludzki pęcherz może pomieścić do dwóch kubków moczu. Generalnie wyróżnia się trzy rodzaje raka pęcherza: przejściowy rak komórkowy, rozpoczynający się w najbardziej wewnętrznej warstwie pęcherza i prawie zawsze rozpoznawany u pacjentów w wieku powyżej 60 lat; rak płaskonabłonkowy, którego komórki pojawiają się w pęcherzu w odpowiedzi na infekcję i podrażnienie, a z biegiem czasu przeradzają się w komórki nowotworowe (ten rak występuje najczęściej w częściach świata, gdzie pewna pasożytnicza infekcja schistosomatoza jest główną przyczyną infekcji pęcherza moczowego); wreszcie trzecia odmiana, czyli rak gruczołowy, zaczynający się w komórkach, które tworzą gruczoły wydzielające śluz w pęcherzu. 

 

Palacze są trzy do czterech razy bardziej narażeni na tę chorobę niż osoby niepalące

      Nie zawsze wiadomo, co powoduje raka pęcherza. Wiąże się go z paleniem tytoniu, infekcją pasożytniczą, promieniowaniem i narażeniem na działanie substancji chemicznych. W artykule firmy MedicineNet na ten temat stwierdzono, że palenie papierosów jest najbardziej znaczącym czynnikiem ryzyka nabycia raka pęcherza moczowego, a palacze są trzy do czterech razy bardziej narażeni na tę chorobę niż osoby niepalące. 

      Prognozy dotyczące raka pęcherza moczowego są dość dobre, biorąc pod uwagę, że 7 na 10 przypadków rozpoznaje się wcześnie, kiedy nadal można je leczyć. We wczesnym stadium można zastosować zabieg chirurgiczny w celu usunięcia tkanki nowotworowej, w przeciwnym razie pacjenci mogą potrzebować innych tradycyjnych form leczenia raka, takich jak chemioterapia, radioterapia lub immunoterapia. W niektórych przypadkach pacjenci z rakiem pęcherza mogą mieć możliwość rekonstrukcji lub opracowania nowej drogi wyjściowej dla moczu, jeśli pęcherz został usunięty. Jednak rak pęcherza może powtórzyć się w dowolnym momencie, a osoby, które latami walczyły z chorobą, muszą często poddawać się ponownemu leczeniu. W większości przypadków rak pęcherza rozpoznaje się, gdy dana osoba mówi swojemu lekarzowi o krwi w moczu, ale mogą wystąpić inne następujące objawy: krew lub zakrzepy krwi w moczu, uczucie płonięcia lub ból podczas oddawania moczu, ciągła potrzeba oddawania moczu, częstomocz przez całą noc oraz ból w dolnej części pleców po jednej stronie ciała. Każdy z tych objawów może być również spowodowany zakażeniem układu moczowego, które musi być oczywiście stwierdzone przez lekarza. Jeśli lekarz podejrzewa raka pęcherza moczowego, przeprowadzić powinien pełny fizyczny test i przetestować mocz w poszukiwaniu krwi lub nieprawidłowych komórek. Lekarz może również wykonać test cystoskopii, który pozwala na wizualizację wnętrza pęcherza i pobranie biopsji wszelkich nieprawidłowych komórek.

 

Używanie konopi indyjskich może pomóc w zwalczaniu nowotworu pęcherza moczowego

     Kilka lat temu okazało się, że używanie konopi indyjskich może pomóc w zwalczaniu nowotworu pęcherza moczowego. Badanie ankietowe / wykresowe opublikowane w The Journal of Urology w lutym 2015 r. wykazało, że stosowanie konopi wiąże się ze zmniejszonym prawdopodobieństwem wystąpienia raka pęcherza. Kalifornijskie Studium Zdrowia Mężczyzn zebrało dane od 84 170 mężczyzn w wieku 45-69 lat i pochodzących z różnych grup etnicznych. Naukowcy wywodzący się z Kaiser Permanente Medical Center  w Los Angeles zbadali tą imponująco dużą bazę mężczyzn w latach 2002-2003, następnie po 11 latach opublikowali swoje odkrycia, a to, co znaleźli, było bardzo interesujące. Okazało się, że u zażywających konopie indyjskie było o 45% mniej przypadków rozpoznania raka pęcherza moczowego niż u pacjentów, którzy w ogóle ich nie zażywali. „To bardzo ekscytujące, ponieważ rak pęcherza moczowego jest trudny do leczenia"- powiedział dr Anil Thomas, urolog w Southern California Permanente Medical Group. Ale ostrzegł, że badanie nie dowodzi, że palenie marihuany zapobiega rakowi pęcherza, i potrzeba więcej badań, aby zbadać związek między zażywaniem konopi a leczeniem raka.

         Przyjrzyjmy się dokładniej badaniom: spośród wszystkich uczestników 41% zgłosiło zażywanie konopi indyjskich, 57% stosowanie tytoniu, 27% uczestników używało zarówno konopi indyjskich, jak i tytoniu, natomiast 29% zadeklarowało, że nie używało ani marihuany, ani tytoniu. Jak wyglądały wyniki badań? Rak pęcherza rozwinął się wśród 0,3% osób zażywających konopie i u 0,4% osób nieużywających konopi indyjskich. Po kontroli wieku, rasy, pochodzenia etnicznego i indeksu masy ciała okazało się, że używanie tytoniu wiązało się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka pęcherza ogólnie, zażywanie konopi zaś wiązało się z 45%-owym zmniejszeniem ryzyka zachorowania na raka (statystycznie istotna u uczestników w wieku 45-54 lat tendencja spadkowa). Używanie tytoniu i konopi wiązało się natomiast ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka pęcherza moczowego (jakkolwiek z tendencją do zmniejszonego ryzyka w porównaniu z używaniem tytoniu).

       Wyniki te są godne uwagi, gdyż osoby używające konopi miały zmniejszone prawdopodobieństwo zachorowania na raka pęcherza moczowego nie tylko w porównaniu z użytkownikami tytoniu, ale także w porównaniu z uczestnikami, którzy nie palili tytoniu ani marihuany. Chociaż różnica między 0,3% (osoby zażywające pochodne konopi, u których rozwinął się rak pęcherza) a 0,4% (osoby nie przyjmujące konopi indyjskich, u których rozwinął się rak pęcherza) wydaje się nieistotna, analiza statystyczna wykazała, że ​​wyniki te były statystycznie istotne (oznacza to, że w tym konkretnym przypadku było mniej niż 0,1% szansy, że różnica została znaleziona przypadkowo). Dodatkowo, chociaż stwierdzono, że użycie tytoniu i marihuany zwiększa ryzyko zachorowania na raka pęcherza moczowego, wzrost ten był mniejszy niż zwiększone ryzyko spowodowane samym tytoniem do palenia (to znaczy używanie konopi indyjskich może zmniejszyć prawdopodobieństwo, że u palaczy tytoniu rozwinie się rak pęcherza). Wyniki te dostarczają dodatkowych dowodów na poparcie głównych różnic w rakotwórczości między paleniem tytoniu i marihuany. Podczas gdy dym marihuany zawiera substancje rakotwórcze i nie jest nieszkodliwy, to kannabinoidy potencjalnie mogą działać jako środek przeciwnowotworowy w raku piersi, prostaty, płuc, skóry, trzustki i mózgu oraz w białaczce. W przeciwieństwie do tego, związki wykazane w produktach tytoniowych, takie jak cyjanek, benzen, formaldehyd itp. oraz potencjalnie nikotyna, przyczyniają się bezpośrednio do wywołania raka, w tym raka pęcherza moczowego. Aby zmniejszyć lub wyeliminować potencjalne ryzyko wdychania dymu marihuany, marihuana może zostać odparowana (roślina jest ogrzewana gorącym powietrzem, a nie spalana) i / lub spożywana (w postaci żywności, olejów czy nalewek).

 

CBG i CBD może pomóc w załagodzeniu objawów nadreaktywności pęcherza i podobnych zaburzeń

         Warto podkreślić, że oprócz badań nad rakiem pęcherza moczowego naukowcy wykazali również, że marihuana ma wybitny wpływ na pęcherz jako całość. Wspomniane wyżej badanie udowodniło, że kannabigerol (CBG) lub kannabidiol (CBD) może pomóc w złagodzeniu objawów nadreaktywności pęcherza i podobnych zaburzeń.

         Badania Kaiser Permanente Medical Center pojawiły się w ślad po odkryciu dokonanym przez parę naukowców z California Pacific Medical Center w San Francisco we wrześniu 2013 roku, dowodzącym, że związek pochodzący z marihuany może zatrzymać przerzuty w wielu rodzajach agresywnych nowotworów, w tym raku piersi, mózgu i prostaty. Naukowcy kontynuują badania nad korzyściami zdrowotnymi związanymi z konopiami indyjskimi, a niektóre wyniki wydają się odzwierciedlać to, co użytkownicy medycznej marihuany mówią anonimowo o roli, jaką odgrywają konopie w regeneracji ich organizmów. Jednak o tych jednostkowych przypadkach nie udokumentowanych w badaniach naukowych nie będziemy tutaj pisać, gdyż nie takie jest założenie tego bloga. Wszystkich spragnionych historii pojedynczych wyleczeń odsyłamy oczywiście do szerokich źródeł internetowych związanych z tym tematem. 

 

 

Źródło:

Thomas AAWallner LPQuinn VPSlezak JVan Den Eeden SKChien GWJacobsen SJ Association between cannabis use and the risk of bladder cancer: results from the California Men's Health Study” [w:] ncbi.nlm.nih.gov

Kathleen Doheny „Study claims marijuana tied to lower bladder cancer risk” [w:] usatoday.com

Dana Smith Cannabis for Bladder Cancer” [w:] cannabis.net

Erin Elizabeth Study shows Cannabis Use Causes 45% Reduction in Bladder Cancer (& with breast and liver cancer)” [w:] healthnutnews.com

Guy Bentley „Marijuana users 45 Percent Less Likely To Fall Victim To Bladder Cancer” [w:] dailycaller.com

Dr Christopher Rasmussen „Latest Cannabis Research Update: Bladder Cancer, Israeli Studies and Anti-Tumour Properties” [w:] medicalmarijuana.co.uk

Arielle Gerard „Whole-Plant Cannabis Use Associated with Decreased Likelihood of Developing Bladder Cancer” [w:medicaljane.com

National Cancer Institute – Finally Admits THC Causes 45% Remission in Bladder, Breast, and Liver Cancer” [w:] thenationalmarijuananews.com

Ty Bollinger „Overcoming Bladder Cancer” [w:] thetruthaboutcancer.com

dailyhealthpost „Man Cures Bladder Cancer With Cannabis Oil And Essiac Tea After Refusing Chemo” [w:] humansarefree.com

Kathleen Miles „Marijuana Linked To Lower Bladder Cancer Risk, Study Says” [w:] huffingtonpost.com

„Marijuana Users 45% Less Likely to Get Bladder Cancer” [w:] marijuanabreak.com

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl