Producenci

Zebrane przez nas informacje na temat działania produktów z konopi pochodzą z ogólnodostępnych stron www i badań przeprowadzonych i prowadzonych na świecie. Większość badań nad kannabinoidami jest przeprowadzonych na zwierzętach i jako takie nie mają zastosowania w leczeniu ludzi. Dają jedynie pewną nadzieję i wskazują naukowcom odpowiednie kierunki dalszych badań w leczeniu ludzi. Żadne z tych informacji nie zastąpi fachowej porady lekarskiej.

Blog chmura tagów

Irlandia legalizuje marihuanę medyczną do leczenia chronicznego bólu

0
Irlandia legalizuje marihuanę medyczną do leczenia chronicznego bólu

 

 

 

 

 

 

 

 

Pierwsza licencja na marihuanę medyczną do leczenia bólu przyznana

W Irlandii po raz pierwszy przyznano koncesję marihuanie medycznej na leczenie przewlekłego bólu. Ruch ten został opisany przez społeczność medyczną jako "ważny rozwój". Departament Zdrowia zatwierdził trzymiesięczną licencję na tetrahydrokannabinol (THC) do leczenia ciężkich przypadków chronicznego bólu. Jest to drugi raz, kiedy tego typu licencja została przyznana. Rok temu chłopiec z Cork, 3-letni Tristan Forde, który cierpi na ciężką postać epilepsji, stał się pierwszą osobą w Irlandii, która uzyskała legalne zezwolenie na używanie konopi indyjskich do celów leczniczych.

Zmiana ta została opisana przez profesjonalnych lekarzy i aktywistów jako niezwykle istotna, ponieważ około 20% populacji irlandzkiej cierpi na chroniczny ból. W chwili obecnej używanie marihuany medycznej z powodów leczniczych jest nielegalne, ale konsultant medyczny pacjenta może zwrócić się do Ministra Zdrowia o wydanie licencji na podstawie indywidualnego przypadku.

17 listopada Chronic Pain Ireland ogłosiło, że ​​licencja na THC została przyznana. To ta organizacja odegrała ważną rolę w ubieganiu się o licencję. "Departament Zdrowia po raz pierwszy uznał, że THC może być stosowany w leczeniu przewlekłego bólu" - powiedział William McLoughlin, krajowy sekretarz Chronic Pain Ireland. Od momentu złożenia wniosku do uzyskania licencji upłynęły trzy tygodnie.

W lutym Minister Zdrowia Simon Harris ogłosił, że wdroży zalecenie Urzędu Regulacji ds. Produktów Zdrowotnych, dzięki któremu produkty na bazie konopi indyjskich będą dostępne dla niektórych pacjentów ze stwardnieniem rozsianym i padaczką oraz dla tych, którzy cierpią na nudności podczas chemioterapii. Ból chroniczny nie został jednak uwzględniony w planie Harrisa. Na tej podstawie Chronic Pain Ireland zwróciło się wraz z ich konsultantem medycznym do ministra o licencję dla jednego z ich członków. W Departamencie Zdrowia nie było formalnych wytycznych dotyczących aplikacji, więc McLoughlin stworzył je od podstaw. Są teraz dostępne na stronie internetowej Chronic Pain Ireland. Aplikacja zawiera sposób podawania THC, szczegóły dotyczące konsultanta medycznego pacjenta i od jakiego dawkowania mógłby on zacząć. Pacjent może zażywać konopie medyczne w herbacie albo poprzez waporyzację. "Niektórzy ludzie są zdesperowani z powodu przewlekłego bólu" - powiedział McLoughlin. "Osobiście znam ludzi, którzy używają marihuany przy chronicznych bólach. Niektórzy mówią, że to działa, niektórzy, że nie. Ale w każdym przypadku musisz iść najpierw do swojego lekarza".

Profesor farmakologii i terapii David Finn, który jest także dyrektorem Centrum Badań nad Bólem w NUI w Galway, powiedział, że przyznanie licencji było "ważnym wydarzeniem". "Jest to bardzo interesujący i ważny rozwój, który świadczy o uznaniu przez irlandzkich specjalistów medycznych i Ministra Zdrowia potencjalnej wartości terapeutycznej konopi indyjskich w leczeniu przewlekłego bólu" - powiedział prof. Finn. "Ból przewlekły jest najdokładniej zbadanym wskazaniem dla kannabinoidów, a większość badań klinicznych, metaanaliz i systematycznych przeglądów stwierdza, że ​​konopie indyjskie lub kannabinoidy mogą być skuteczne w łagodzeniu niektórych rodzajów przewlekłego bólu”.

Około 20% populacji Irlandii cierpi z powodu przewlekłego bólu, a aż 40% pacjentów zgłasza, że ​​leczenie ich bólu jest niewystarczające, ze względu na ograniczoną skuteczność istniejących terapii lub niedopuszczalnie wysoki poziom efektów ubocznych.
Gino Kelly TD z Solidarity-People Before Profit Alliance (Sojusz Solidarność Ludzka Ponad Zysk) od dawna walczy o legalizację marihuany w celach leczniczych i w tym celu przedstawił projekt ustawy opozycji. Ustawa o Rozporządzeniu ws. Konopi Indyjskich do Użytku Medycznego 2016 wchodzi obecnie w trzecią fazę debaty i dotrze przed Komisję Zdrowia Oireachtas na początku przyszłego roku. "Sytuacja się odwróciła. Jest to ważny dzień dla osób cierpiących na przewlekły ból w Irlandii"- powiedział Kelly.

 

 

Artykuł źródłowy:

Joyce Fegan „First licence granted to treat pain with cannabis” [w:] irishexaminer.com

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl