Producenci

Czym są terpeny?

Terpeny

Kannabinoidy nie stanowią jedynych substancji czynnych znajdujących się w konopiach. Zaobserwowano, że poza nimi obecne są także terpeny, które coraz częściej skupiają na sobie uwagę środowiska medycznego oraz naukowego. Związki te odpowiadają za przyjemny zapach, ale to nie wszystko. Mają niezwykle korzystne działanie na ludzki organizm, dlatego mogą być użyteczne w zwalczaniu wielu różnych przypadłości. Czym dokładnie są terpeny, jakimi wyróżniają się właściwościami i czy wykazują działanie psychoaktywne?

Terpeny – jakie mają funkcje w roślinach?

Terpeny, jak już wspomniano wyżej, to związki aromatyczne, które występują nie tylko w konopiach. Są obecne również np. w cynamonie, imbirze, lawendzie oraz sośnie. W konopiach odpowiadają przede wszystkim za specyficzny zapach. To jednak jeszcze nie wszystko.

Terpeny nie wykazują działania psychoaktywnego i nie są zaliczane do grupy kannabinoidów. Jednak, co warto podkreślić, są produkowane przez te same gruczoły żywiczne, które biorą udział w wytwarzaniu CBD. W skrócie mówiąc, terpeny to metabolity wtórne, odpowiedzialne w roślinach za ich smak oraz zapach. Stanowią większość produkowanych przez nie olejków eterycznych.

Związki te mają różne funkcje w roślinach. Jedną z podstawowych jest ochrona przed owadami, zwierzętami roślinożernymi oraz wysokimi temperaturami. W konopiach są wydzielane w postaci lepkiej żywicy, do której przyklejają się nieprzyjazne osobniki. Niemniej jednak substancje te wykazują również istotne znaczenie biologiczne oraz terapeutyczne.

Jakie terpeny występują w konopiach?

Najważniejsze terpeny obecne w konopiach to przede wszystkim:

  • Mircen, który jest związkiem o właściwościach uspokajających, stosowanym w ziołolecznictwie oraz naturalnych metodach zwalczania zaburzeń snu.
  • Limonen, należący do drugiego najbardziej rozpowszechnionego w przyrodzie terpenu, wykazuje działanie przeciwlękowe, gdyż przyczynia się do produkcji neuroprzekaźników w mózgu – dopaminy oraz serotoniny..
  • Kariofilen, jeden z mniej lotnych terpenów, który może być bezpośrednio stosowany przez ludzi i cechuje się szerokim zakresem korzystnych właściwości – wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe, przeciwbólowe oraz ochronne..
  • Pinen, któremu przypisuje się silne działanie przeciwzapalne, blokujące sygnał zapalny w podobny sposób, jak mircen. Może być też przyjmowany jako środek rozszerzający oskrzela u ludzi (w niskich stężeniach). Dodatkowo terpen ten ma korzystny wpływ na pamięć i może redukować niekorzystne skutki działania THC..

Synergistyczne efekty w połączeniu z kannabinoidami

Obecnie coraz częściej podkreśla się, jak istotne znaczenie mają nie tylko same terpeny, ale także ich łączne współdziałanie z innymi związkami chemicznymi zawartymi w konopiach, w tym między innymi z kannabinoidami. Badania przeprowadzone przez naukowców dowiodły, że kannabinoidy nie wykazują tak skutecznego działania po ich wyizolowaniu, jakie zapewniają, działając wspólnie z terpenami. Mogą oddziaływać zarówno bezpośrednio, jak i wzmacniać właściwości terapeutyczne innych kannabinoidów, w tym CBD.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl